ВИДЕО: Антикорупциската комисија собрала 3600 илјади евра од прекршочни против функционерите

Од:

Преку 29 прекршочни постапки поднела ДКСК против избрани и именувани функционери за недоставени анкетни листови или изјави за судир на интереси. Антикорупционерите се пофалија дека новата надлежност да можат да поднеста прекршочни пријави придонела да работат поефикасно и ефективно и дека лицата кои заработиле пријава брзале да ги платат казните како и да ги доставуваат навреме документите.

– Новите надлежности не прават поефективни во постапувањето, со пренесаната прекршочна надлежност за кус период поднесени се 29 прекршочни постапки и ефектот од нив е 222 илјади денари кои одат директни во буџетот, порачаа од ДКСК.

Меѓу функционерите кои платиле казна се градоначалниците на Гази Баба, Борис Георгиевски, Меликије Халими од Арачиново и деканот на Стоматолошки факултет Горан Стојанов.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ДКСК бара да се раскине договорот за закуп и за Црвенковски

Јанева во Анкетниот лист до Антикорупциска пријавила дека купила половно возило

Ана Ололовска

ДКСК ќе побара раскинување на договорот за канцелариите на Иванов

Ана Ололовска

ОЈО отфрли иницијатива на ДКСК поради застареност

Ана Ололовска

Спасовски бара од Антикорупциска да ги истражи обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ против него

А1он

Ректорот Јанкуловски контра антикорупциската комисија: Не земам две плати, туку додаток на плата