Верушевски во Обвинителство испрашуван само за незаконско поседување оружје

Од:

Екс првиот разунувач Зоран Верушевски, притворен во акцијата „Пуч“ во Јавното обвинителство, бил испрашуван исклучително за двата пиштоли кои беа пронајдени во неговиот дом. Според неговиот адвокат Ангеле Илиевски на Верушевски не му било поставено ниту едно прашање поврзано со кривичното дело шпионажа.

– Кога го прашав обвинителот за кое дело ќе биде распитот тој убаво си кажа „за тоа што е обвинет, за незаконско поседување на оружје од 1982 година“. Ништо друго.Малку беше повреден. Ми рече ако сакаат да се пресметаат со мене во ред, но што ми го затвораат семејството. Многу е храбар – вели адвокатот Илиевски за Плусинфо.

Едниот пиштол Верушевски го добил во 1983-та додека вршел службена должност и е регистриран во евиденцијата на МВР и за него не треба дозвола.Вториот, добиен како награда од тогашниот министер за внатрешни работи Томислав Чокревски, исто така е е регистриран.

Би можело да ве интересира

Синот на Зоран Верушевски ја снимал објавената снимка од разговрот со Заев

Кристијан Ландов

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов

Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција

1 comment

СИГМА 05/02/2015 - 15:23 at 15:23

Полека.На ред е да каже од каде му се НАОЧАРИТЕ.Имали дозвола или ги носи против уставно и против законски.Ќе признае мора да признае.

Reply

Leave a Comment

two × one =