ВИДЕО: Верушевски и Лазаревски излегоа од затвор

Од:

Обвинетите во случајот „Пуч“, Зоран Верушевски и Ѓорѓи Лазаревски излегоа од притвор во казнено-поправната установа во Шутка денеска попладне. По излегувањето влегле во такси и се упатиле кон дома. Нивниот притвор е заменет со гаранција на имот и со забрана за напуштање на живеалиштето, а одземени се и нивните патни исправи.

dobivaj vesti na viber

На првобвинетиот и второобвинетиот во овој случај им беше укинат притворот по барање на одбраната, а на предлог на специјалното јавно обвинителство. Нивниот притвор траеше речиси една година. Верушевски беше уапсен на крајот од јануари годинава, а Лазаревски на почетокот од февруари во акцијата „Пуч“.

М.В.

Би можело да ве интересира

Пучдемон бара од Општиот суд на ЕУ да му го врати европратеничкиот имунитет за да избегне екстрадицијата во Шпанија

Ана Ололовска

Синот на Зоран Верушевски ја снимал објавената снимка од разговрот со Заев

Кристијан Ландов

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов