Верушевски и Лазаревски денеска излегуваат од затвор

Од:

Основен суд 1 Скопје соопшти дека поранешниот директор на УБК Зоран Верушевски, првообвинет во случајот „Пуч“ денеска излегува од притвор.

dobivaj vesti na viber

Од притвор ќе биде ослободен и Ѓорѓи Лазаревски за кој судот донесе одлука за замена на мерката притвор со гаранција и определување мерки за претпазливост.

„По извршените проверки, судот, известувањето од Агенцијата за катастар и недвижности на Р. Македонија и правосилната одлуката на кривичниот совет, денеска ги достави до затвор Скопје, за да биде спроведена“, стои во соопштението од Скопскиот Основен суд.

На Верушевски и на Лазаревски Судот им изрече забрана за напуштање на живеалиштето односно градот Скопје и привремено им се одземени патните исправи.

Би можело да ве интересира

Пучдемон бара од Општиот суд на ЕУ да му го врати европратеничкиот имунитет за да избегне екстрадицијата во Шпанија

Ана Ололовска

Синот на Зоран Верушевски ја снимал објавената снимка од разговрот со Заев

Кристијан Ландов

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов