Веловска: Ми треба пасошот да си го носам детето на лекување

Од:

Обвинетата во случајот на Специјалното јавно обвинителство, Катерина Веловска смета дека судот не ги ценел личните и семејните прилики. Според адвокатот, судот оценил арбитрарно и побара да ги процени мерките на претпазливост.

Обвинителот од СЈО, Бури Рустеми вели дека причините во обвинителниот акт се основани и дека со одземање на пасошот и јавување о судот ќе се обезведи присуство на обвинетата Веловска. Таа пак вели дека по природа е легалист и дека нема никаков доказ што вели дека таа сторила кривично дело.

Вели, соработувала со СЈО и го побара пасошот за да може да си го носи детето на лекување. Од СЈО пак, велат дека ако добијат препорака од лекар, ќе дадат дозвола да и биде вратен пасошот.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Ана Ололовска

ДЗР: Во СЈО незаконски си поделиле бонуси од 4.6 милиони евра

Ана Ололовска