Василевска: Реформите во образованието се домашни и странски нарачки за чистење на националните белези

Од:

Образованието во Република Македонија е главната алатка за обезличувањето на асномските темели на македонската национална државност. Таканаречената реформа на Мила Царовска е хибрид на домашни и странски нарачки кои имаат само една цел, да ги обезличат и да ги исчистат суштинските национални белези кои ќе создадат генерации на неписмени граѓани рече на прес конференција во Собранието пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска.

„Законот за учебниците по историја, законот за наставен надар во основните и во средните училишта, Законот за бирото за развој на образованието се дел од скандалозната реформа со кои власта се обидува да спроведе деноминација и обезличување на младите во Република Македонија. Апелираме до целокупната јавност дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ е заедно со заложбите на граѓаните против оваа скандалозна реформа и истата ја оценуваме како штетна за идните генерации и за иднината на Република Македонија“ – рече Василевска.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Толоманоски по пријавата е разрешен

Ковачки: Системот „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања на 24 и 25 ноември во Маџари и на 27 ноември на најобезбедуваната локација кај хотелот Александар Палас

Предраг Петровиќ

СДСМ: Нов скандал ги тресе ДПМНЕ и Мицкоски, претседател на МК фатен со кокаин

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Возилото на убиениот Панче било внесено во Скопје на 24 ноември и било 3 дена возено без да биде сопрено и легитимирано

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: По дезертерот Ковачевски, доаѓа дезертерот од АРМ и деспот од Форино Талат Џафери, срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДС треба да се загрижени за прикривање докази и несоодветна истрага, негуваа монструм добија Франкенштајн