Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

Од:

Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт во „Тоде Мендол“, соопштија денеска надлежните од Здравствниот дом Куманово.

Вакцинацијата ќе се извршува секој работен ден од 08 до 16 часот.

– Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово почна на 13 ноември и досега вакцинирани се 228 граѓани, информираше главната сестра од Здравствниот дом, Марина Додевска.

Бесплатна вакцина можат да добијат неколку категории граѓани, но само ако имаат закажан термин преку матичните лекари.

Во Куманово има на располагање 700 дози вакцини против сезонски грип, наменети за лица постари од 65 години, хронични болни, деца од шест месеци до шест години, бремени жени и здравствени работници.

Би можело да ве интересира

ИЈЗ: Минатата недела 24 заболени од грип, сезонава вкупно 379, вакцина примиле 46.124 лица

Ана Ололовска

Во Струмица достапни комерцијалните вакцини против сезонски грип

Ана Ололовска

Зголемен бројот на термини за вакцинација против сезонски грип

Катерина Павлова-Николовска

Бесплатна вакцина против сезонски грип примиле 9.815 граѓани

Ана Ололовска

За идната година планирана реконструкција на кумановскиот театар

Жарко Настоски

Вакцинацијата против грип во Пехчево се одвива според планираното и без проблеми

Ана Ололовска