Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

Од:

На денешната седница на Владата е утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот за заемна правна помош во граѓанските предмети меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Косово.

Ратификацијата на Договорот, соопштија од владиниот Сектор за односи со јавноста, ќе обезбеди регулирање на граѓанската материја (оставински постапки, мешани бракови, алиментации и други) со што се зајакнува правната соработка меѓу институциите и се олеснува правниот сообраќај на државјаните на двете држави.

Би можело да ве интересира

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Македонија во ЕУ

А1он

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1он

Продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

А1он

Ковачевски и делегацијата на Владата пречекани со највисоки државни почести во Софија

А1он

Уште 3.206 новозаразени со коронавирус во Косово

Ана Ололовска