Протести во 9 градови во Македонија

Од:

За денеска, на социјалните мрежи се најавуваат и организираат протести во 9 градови во Македонија.

Освен Скопје, ќе се протестира и во Свети Николе, Штип, Охрид, Куманово, Кавадарци, Струмица, Прилеп и Битола.

Незадоволството и протестот е против полициската бруталност и барање за расвелтување на убиството на Мартин Нешкоски и нова истрага за сообраќајната несреќа во која загина новинарот Никола Младенов.

Би можело да ве интересира

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

Повеќе од 440 повредени полицајци и десетици демонстранти – билансот на немирите низ Франција

МОН префрли пари, но студентите не се откажуваат од протестот: „Не може пари за оброк да добиваме на крајот од месецот“

Орце Костов

Пријавени се нови случаи на труење на ученички од Иран кои протестираа против режимот

(ВИДЕО) Вучиќ доби смртни закани на протестот во Белград

Горан Наумовски