Утре дожд и снег, од понеделник температури до 19 степени

Од:

Врнежи од дожд, а на планините од снег под влијание на влажен бран ќе има утре, а од крајот на викендот ќе има пораст на температурите и ќе достигнат до 19 степени.

– Врнежите ќе бидат пообилни утре попладне. Во вечерните часови врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Преку ноќта и во сабота ќе дува умерен до засилен северен ветер. Од недела дневните температури ќе бидат во пораст, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Времето денеска ќе биде сончево со температура од 9 до 16 стешени, утре минималните од -1 до шест, а дневните од 3 до 12 степени. В сабота и в недела максималните температри до 13 односно 15 степени по што на почетокот на следната недела ќе се искачќат до 19 степени.

Би можело да ве интересира

Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

Ана Ололовска

Облачно со повремен дожд и снег на повисоките планини

Ана Ололовска

Променливо облачно со локален дожд и температура од 7 до 13 степени

Ана Ололовска

Попладне сончево со мала облачност, утре дожд, од понеделник сончево

Ана Ололовска

Најмногу снег во Битола, најстудено во Маврово

Ана Ололовска

Сончево со умерена облачност и северен ветер

Ана Ололовска