Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Од:

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски.

– Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме јавноста дека од надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка на 12. 09. 2019 година доставен е предлог за укинување на мерката куќен притвор и определување мерки за претпазлвиост. По разгледување и ценење на предлогот истиот е уважен од судија и мерката куќен притвор е укината, а определени се други поблаги мерки за претпазливост, соопштуваат од Судот.

Кривичниот Суд му одреди куќен притвор на Јакимовски во март годинава. Тој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување во периодот од 2011 до 2017 при постапување по барање за утврдување правен статус на објекти лоцирани на ул. „Илинденска“ воп Скопје.

Би можело да ве интересира

Стевчо Јакимовски ќе се кандидира за нов мандат во Карпош

А1он

Обвинение против Јакимовски за злоупотреба на службена положба и бесправно градење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Ана Ололовска

ВИДЕО: Куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Anela Petrova

(ВИДЕО) Јакимовски: Ќе ги тепаме, не им се плашиме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Како Јакимовски им овозможил на фирми да добиваат градежно земјиште?

Ана Ололовска