УХМР: Следните денови ќе има пороен дожд, грмежи и ветер

Од:

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.

Максималните температури до средината на наредната седмица ќе бидат во благо опаѓање.

Минималните температури во понеделник и вторник ќе се движат од 12 до 19 степени, а максималните од 27 до 34 степени и од 26 до 33 степени.

Времето утре претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. УВ ќе биде 9. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20 степени, а дневната од 26 до 36 степени.

Би можело да ве интересира

Следните денови сончево со значително повисоки дневни температури

Ана Ололовска

Наутро студено, во текот на денот претежно сончево и потопло

Ана Ололовска

За викендот до 32 степена, од вторник врнежи

Ана Ололовска

Претпладне променливо облачно, попладне сончево

Ана Ололовска

Променливо и посвежо со повремен дожд и ветер

Ана Ололовска

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи претежно во планинските региони

Ана Ололовска