УХМР: Поројни дождови во Струмичко и во Берово

Подрачјето на Струмица и околината, како и Берово попладнево се зафатени од нестабилна воздушна маса, која е пратена со интензивен пороен дожд, грмежи и можна појава на град.

Нестабилната облачна маса се движи кон југ во правец на Валандово, Дојран и Богданци, информиаат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Оттаму посочуваат дека нестабилно е и во повеќе места во источниот и во планинските подрачја во југозападниот дел од земјата, како и над Преспанското Езеро.

Би можело да ве интересира

Сончево со мала до умерена локална облачност

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова

Сончево со мала до умерена облачност

Татјана Ташкова

Времето утре сончево, попладне облачно, температурата до 35 степени

Во сабота нестабилно време, в недела сончево и топло до 36 степени

Ана Ололовска

Сончево со мала до умерена облачност

Ана Ололовска