Учениците утре се враќаат на настава

Од:

По тринеделен зимски распуст, учениците утре ќе се вратат во училишните клупи за второто полугодие од учебната 2019/2020 година.

Наставата ќе продолжат да ја следат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои околу 20 000 првачиња.

Наставниците продолжуваат да работат со повисоки плати од јануари за 10 отсто, согласно со постигнатиот договор помеѓу синдикатот (СОНК) и Министерството за образование и наука.

Би можело да ве интересира

Адеми: Доколку е потребно, можно е пролонгирање на наставата

Ана Ололовска

Втор „SPEECH4INCLUSION” за инклузивно образование

Ана Ололовска

Отворено писмо на НАкС до премиерот: Веднаш да започне исплатата на минат труд од основниот буџет на МОН

Ана Ололовска

Потребни се млади стручни кадри, дуалното образование важно за успешна економија

(ВИДЕО) Царовска: За квалитетно техничко образование на младите неопходно е вклучување на компаниите

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Драган Поповски