Уапсен државен инспектор за животна средина, зел 200 евра мито од газда на кичевски авто-плац

Од:

Инспектор на Државниот инспекторат за животна средина денеска е уапсен во Кичево поради примање поткуп, откако бил фатен со пари кои претходно ги обележала полицијата.

Неофицијално, според извори од истрагата, парите, две банкноти од по 100 евра, на инспекторот му ги дал сопственик на авто-плац во Кичево. Инспекторот, требало за возврат да не изврши контрола на плацот, на кој се продавале делови за половни возила.

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека денешното апсење е доказ за решеноста да се пресметаат со корупцијата и да ја вратат довербата во институциите.

Од ДИЖС очекуваат надлежните органи детално да го истражат случајот со цел негово решавање во согласност со законот.

-Нема да дозволиме злоупотреби на службената положба. Одлучни сме да застанеме на патот на корупцијата која е составен дел на криминалот во животната средина, се вели во соопштението.

Од Државниот инспекторат за животна средина посочуваат и дека го осудуваат секој обид на инспекторите да остварат материјална корист од прикривање законски прекршувања на загадувачите.

Би можело да ве интересира

Приведени две лица поради кривично дело изнуда

Ана Ололовска

Приведен крадец од Битола баран со потерница за затворска казна од две години

Ана Ололовска

Кривична пријава против вработен во Затворска полиција за „противзаконито ослободување на лице лишено од слобода“

Ана Ололовска

Приведено лице од Битола, со воздушна пушка пукал во кучиња скитници

Ана Ололовска

Приведени тетовец и гостиварец за издржување на затворски казни

Ана Ололовска

Приведени три лица, затекнати при пустошење на шума

Ана Ололовска