Турција ќе и донира на Македонија 30 илјади вакцини Синовак

Од:

Турција ќе и донира на Македонија 30 илјади вакацини од кинеската Синовак информира министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи. Оваа инфомарција доаѓа по вечерашната средбата на Филипче и премиерот Зоран Заев со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Истанбул.

„Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган ни соопшти дека ни донираат 30.000 вакцини од производителот Синовак. Овој гест на солидарност е уште еден показател за искреното пријателство и соработка меѓу двете земји. Голема благодарност до турскиот народ и претседателот Ердоган“ – напиша Филипче.

Би можело да ве интересира

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против Ковид-19

Бројот на активни случаи намален, речиси половина од позитивните на Ковид-19 се во Скопје

Помал интерес за вакцинација, вчера прва доза примиле само 1.717 граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини

Ана Ололовска

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска