Триесетдневен притвор за осомничените за грабнувањето на Вања

Од:

Судија на претходна постапка определи триесетдневен притвор за тројцата осомничени за грабнувањето и убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и велешанецот Панче Жежовски.

Притворот доаѓа по барање на скопското обвинителство, кое покрена истрага за тројцата притворени и првообвинетиот Љупчо Палевски – Палчо, кој избега од Македонија, но беше најден во Турција.

Освен нив, триесетдневен притвор доби и таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, кого обвинителството го сомничи дека давал информации каде и во кој момент се движи неговата ќерка.

Откако ќе се врати во земјава, тој веднаш заминува во притвор, бидејќи таква мерка во отсуство му има определено судија на претходна постапка.

Би можело да ве интересира

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Десна на Палчо излегува на парламентарни избори: Новиот претседател на партијата носител во единицата

Александар Тодески

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Четворица мажи грабнале познаник за наводен паричен долг, му се заканувале со оружје