„Тотал“ одложен поради спреченост на претседателот на судечкиот совет

Од:

Поради спреченост на претседателот на судечкиот совет, одложено е денешното рочиште за предметот „Тотал“.

Новото судско рочиште е закажано за 21 декември во 10 часот.

На денешното рочиште беше присутен обвинетиот Драган Павловиќ Латас и неговите бранители. Тој во предметот на СЈО „Тотал“ е обвинет за затајување данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал“ маркетинг” ДООЕЛ, „Тотал“ медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице.

Набавката на опремата за себе ја евидентирал како опрема за фирмите, иако во фирмите немало вработени лица, односно во една фирма имало само еден вработен.

Би можело да ве интересира

Јунајтед груп станува членка на Алијансата за одговорно работење

ВИДЕО: Одложено судењето на Латас за „Тотал“

Виктор Јованов

Немаше кој да му пушта „бомби“ на Латас во судницата

Васко Маглешов

Нови рочишта за „Тотал“, „Топлик“ и „Тарифа“

Ана Ололовска

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина“, „Тотал“ и „Триста“ на СЈО

Ана Ололовска

Државата му должела на Латас оти платил повеќе данок – судењето за „Тотал“ по третпат почнува од почеток

Ана Ололовска