ВИДЕО: Одложено судењето на Латас за „Тотал“

Од:

Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник Драган Павловиќ Латас е одложено за 17 октомври поради отсуство на член на судечкиот совет.

Предметот се уште се наоѓа во доказна постапка.

Латас во случајот Тотал е обвинет за даночно затајување како сопственик и управител на фирмите за маркетинт и конслатинг услуги „Тотал“ ДООЕЛ Скопје, „Медиамакс“ и „Тотал Медиа Центар“ ДООЕЛ Скопје.

Според обвинението, во периодот од 2008 до 2015 година заедно со правни лица со намера да одбегнат плаќање даноци во завршните сметки и даночните пријави давале лажни податоци. Како што велат од обвинителството правните лица го оштетиле буџетот за 121 илјада евра, а осомничениот за 63 илјади евра.

Би можело да ве интересира

Судот донесе решение: Латас остана без пасош, а нему и на Лазаров им е ограничен јавниот настап

А1он

Платформата за родова еднаквост: Ги прашуваме Латас и Лазаров дали да силуваш и да се фалиш со тоа е вредноста која ја промовираат

(ВИДЕО) Лазаров: Не го дослушнав Латас што сакаше да каже, се извинувам што дозволив тоа да се емитува

Катерина Павлова-Николовска

Спорното интервју на Латас кај Лазаров веќе не е на youtube

Катерина Павлова-Николовска

Обвинителството и МВР отворија предмет за интервјуто на Латас кај јутјуберот Лазаров

А1он

Мајката на јутјуберот Лазаров ја уништи членската на СДСМ: Многу е примитивно да го етикетирате Стефан за насилство врз жени

Орце Костов