Тачи и Мијалков на 24 април седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Од:

На 24 април почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков, и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски во предметот на специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“.

dobivaj vesti na viber

Судиите од управниот суд, Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, куртулија од кривична одговорност, иако по барање на судијката Верка Петковска, Судскиот совет им го симна имунитетот. Апелациониот суд ја одби жалбата на СЈО за обвинението со кое тие беа опфатени. Предметот ќе го суди судијата Огнен Ставрев, кој ги суди случаите „ТНТ“ и „Монструм“.

Сите обвинети во „Титаник 2“, освен Сашо Мијалков, кривично ќе одговараат за злоупотреба на службената положба и овластување, а ексдиректорот на УБК, ќе одговара за кривичното дело „примање награда за протизаконито влијание“. Ова е четврто обвинение за Мијалков по „Трезор“, „Таргет-Тврдина“ и „Тортура“.

Од објавените бомби, може да се слушне како Сашо Мијалков и Мендух Тачи се договараат за гласање за поднесените приговори до Државната изборна комисија. Апелациониот суд прифати две бомби да бидат дел од доказите во овој предмет.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов

Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД

Мијалков се жали што е на „црна листа“ во САД: Верувам дека ќе ја корегираат одлуката

Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Мијалков фати корона откако излезе од притвор, поради него се одложи судењето за „Плацови на Водно“

Кристијан Ландов