Сведоштво на синот на вториот возач на автобусот: Телотo на татко му било пронајдено во кабината за спиење

Од:

Вториот возач на автобусот во моментов на несреќата спиел во кабината за одмор открива за бугарската национална телевизија неговиот син.

Кадрим Мемеди е името на вториот возач, а неговиот син Бесар ексклузивно за БНТ изјави дека телото на неговиот татко било пронајдено во кабината за спиење. Не возел, но ова засега не е потврдено.

Синот бил во Бугарија за да го препознае телото и се вратил дома.

Неговиот татко имал 54 години, со над 20 години искуство. Често патувал во Германија и Турција и ги знаел рутите. Автобусот бил технички исправен, вели неговиот син.

Бесар тврди дека „Беса Транс“ има сервис и во Турција. Неговиот татко заминал во четвртокот, а во петокот веќе бил во Турција.

Кадрим во петокот оттаму му се јавил на синот. Тој во автобусот не дозволувал патници со опасен багаж – ниту со пиротехнички средства, ниту со гориво раскажува Бесар.

Автобусите беа стари 3 години и технички исправни вели Бесар.

Од списокот на преживеани во несреќата, според Бесар, кој не е на списокот за патници на „Беса транс“ има еден – Шади Науф ал Салех.

Би можело да ве интересира

Османи ќе контактира со семејствата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Ана Ололовска

Сопственикот на Беса Транс: Овие тестови се од Алах и верувам дека се прифатени од секој верник

Ана Ололовска

Материјалите за истрагата за автобуската несреќа предадени на бугарските обвинители, двајца од повредените хоспитализирани во Скопје

Ана Ололовска

Европратеникот Илхан Ќучук го посети ОУ „Исмаил Ќемали” во Чаир

Ана Ололовска

Филипче: Двајцата пациенти се стабилни, хоспитализирани на Пластична хирургија

Ана Ололовска

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Ана Ололовска