Сторени се повеќе кривични дела „тешки кражби“ од куќи и станови во Куманово

Од:

Од СВР Куманово преземени се мерки поради повеќе кривични дела „тешки кражби“ од куќи и станови.

Врз основа на издадена судска наредба, е извршен претрес во домот на Р.М (47), при што се пронајдени и одземени електричен шпорет и машина за перење, додека од неговиот 16-годишен син одземени се 20 пара машки и женски обувки.

Истиот ден е извршен претрес и во домот на И.З.(31) од Куманово, при се пронајдени и одземени неколку електрични апарати за домаќинство и повеќе други предмети за домаќинство.

Поради постоење основи на сомнение дека е сторител на кривично дело „тешка кражба“ од слобода е лишен 16-годишникот, во присуство на неговата мајка.

По целосно документирање и расчистување на случаите, против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави, соопштија од МВР Куманово.

 

Би можело да ве интересира

МВР: Кражба на аптека во скопско, палени контејнери кај пазарот Буњаковец

А1он

Дваесетгодишник обвинет за тешки кражби

Ана Ололовска

Четворица осомничени за кражбите во девет цркви и во куќи во Тетовско

Ана Ололовска

МВР со кривични пријави против четири лица за сторени кражби во Скопје

Наум Локоски

Тешки кражби во Штип и во Куманово, украдени се околу 1,4 милиони денари

Наум Локоски

МВР и Општина Центар: Не оставајте вредни предмети во вашиот автомобил

А1он