Дрски скопски крадци влегле преку балкон и ограбиле мајка и ќерка, додека жртвите спиеле

Од:

Скопското обвинителство поведе постапка против скопски крадец и негов помошник, кои во тандем ограбиле две семејства, влегувајќи во нивните станови преку отворените балкони. Тие се осомничени дека како соизвршители сториле две тешки кражби, соопштија од ОЈО Скопје.

– По претходен меѓусебен договор, на 1 јуни 2021 година, додека соизвршителот пред влезот на зградата внимавал да не наиде некој, осомничениот влегол во стан на оштетените. Додека во станот спиеле оштетените – мајка и ќерка, украл две женски чанти, паричници и документи. Притоа, една од оштетените се разбудила и го забележала осомничениот кој веднаш го напуштил станот. На сличен начин, била извршена тешка кражба и на 5 јуни 2021 година. Додека соизвршителот внимавал, осомничениот се прекачил преку балкон во станот на оштетените, влегол и украл ташна во која имало паричник и други предмети, информираат од скопското обвинителство.

Со дејствијата кои ги презел, осомничениот сторил две кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик, додават од обвинителство. Надлежниот јавен обвинител во насока за натамошно непречено одвивање на кривичната постапка, за овој осомничен до Судот поднесе Барање за определување на мерката притвор.​

Би можело да ве интересира

Град Скопје: Почнуваме со летна градежна офанзива на 11 локации

Ландов

За Задушница ќе се затвораат улици кај гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров

Жарко Настоски

Струшкото обвинителство подведе постапка против две лица за напад на службено лице

Ана Ололовска

Скопските пожарникари покажаа што може да се прави со новата скала од 45 метри

Жарко Настоски

Полиција мораше да го бара телото на починат скопјанец, блиските со кола го однеле од Токсикологија

Жарко Настоски

Црногорец без документи пронајден мртов во куќа во Кисела Вода

Жарко Настоски