Стефковски: Вработените во МТСП се под голем политички притисок

Од:

Во објава на својата официјална страна на фејсбук, градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски информира за „притисоци кон вработените во Министерство за труд и социјална политика за носење незаконска одлука за одземање на ингеренциите на градинката Детска радост“.

Во објавата, Стефковски напиша:

– До мене пристигнуваат информации дека вработените во Министерство за труд и социјална политика се под силен притисок на раководството на министерството за донесување на незаконска одлука за одземање на ингеренциите за детската градинка Детска радост во Автокоманда. Информациите говорат дека дел од вработените биле принудени да користат боледување со цел да ги избегнат притисоците.

Сакам јавно да апелирам до Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска да не води политичка борба врз грбот на децата во градинките.

За секоја незаконска одлука ќе има ревизија, а потоа и одговорност. Заштита на незаконско работење не смее да има за никого! – напиша Стефковски.

Би можело да ве интересира

Бизнис во Гази Баба: Превозници им наплаќаат на граѓани по 4.000 денари за кабаст отпад, а го расфрлаат на улица, наместо на Вардариште

Орце Костов

Обновен споменикот на Горан Стојменовиќ во Инџиково

Катерина Ѓуровски

Левица: Стефковски да ги обелодени фирмите со кои ќе го гради бетонското чудовиште, пред ние да ја информираме јавноста

Град Скопје: Нема да дозволиме метар од монструозниот ДУП во Гази Баба

Стефковски: Во Гази Баба не се води постапка за издавање на одобрение за градење високатници

А1он

„Најдобар сте“: Изненадување од вработените за роденденот на Бобан Стефковски

Орце Костов