Стефанова на распит во Обвнителството, втор ден ги избегнува камерите

Од:

Обвинителката Лиле Стефанова од СЈО, дојде на распит во Обвинителството за организиран криминал, но ги избегна новинарските екипи и камерите. Таа не влезе од службениот, а ниту низ влезот за странки кој е затворен.

Стефанова втор ден ги избегнува камерите. Таа на вчерашното судење за „Титаник” влезе исто така низ спореден влез во судот, а по завршувањето на рочиштето не даде изјава.

Распитот го води обвинителката Ивана Трајчева, која ја заменува Вилма Русковска додека е на одмор.

Според објавените снимки, Јанева додека Боки 13 разговара со бизнисменот Орце Камчев, вели дека ја има под контрола Стефанова која го води предметот „Империја“ каде обвинет е бизнисменот.

Стефанова по аудио снимката во писмена изјава рече дека Јанева носела одлуки за „Империја” без нејзино знаење, вклучувајќи го и враќањето на пасошот на Камчев. Таа во изјавата потенцираше и дека Јанева барала да се затвори предметот “Империја” со спогодба со осомничените.

Би можело да ве интересира

Никој не го ферма додека не умре, вели Дуковски и тврди дека здравјето на Јовановски се влошува

Јанева останува во куќен притвор, судот ѝ ја одби жалбата

Кристијан Ландов

Обвинителството бара Јанева да остане во куќен притвор, Апелација одлучува идната недела

Кристијан Ландов

Поведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

А1он

(ВИДЕО) Адвокатот на Јанева: Јосифовска кажа како се постапувало во „Империја“, нема ништо невообичаено

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Јанева не кажа дали добивала закани како Јовановски

Кристијан Ландов