Стефанова на распит во Обвнителството, втор ден ги избегнува камерите

Од:

Обвинителката Лиле Стефанова од СЈО, дојде на распит во Обвинителството за организиран криминал, но ги избегна новинарските екипи и камерите. Таа не влезе од службениот, а ниту низ влезот за странки кој е затворен.

Стефанова втор ден ги избегнува камерите. Таа на вчерашното судење за „Титаник” влезе исто така низ спореден влез во судот, а по завршувањето на рочиштето не даде изјава.

Распитот го води обвинителката Ивана Трајчева, која ја заменува Вилма Русковска додека е на одмор.

Според објавените снимки, Јанева додека Боки 13 разговара со бизнисменот Орце Камчев, вели дека ја има под контрола Стефанова која го води предметот „Империја“ каде обвинет е бизнисменот.

Стефанова по аудио снимката во писмена изјава рече дека Јанева носела одлуки за „Империја” без нејзино знаење, вклучувајќи го и враќањето на пасошот на Камчев. Таа во изјавата потенцираше и дека Јанева барала да се затвори предметот “Империја” со спогодба со осомничените.

Би можело да ве интересира

Поранешни вработени во СЈО бараат извинување од Пендаровски за говорот по повод Илинден

А1он

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Ана Ололовска

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Ана Ололовска

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

Ана Ололовска