Средба меѓу Касами и Бушати

Од:

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами во придружба на потпретседателот Абдуш Демири, во Скопје се сретна со Министерот за надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати.

На средбата се разговараше за политичката актуелност со посебен акцент на претстојниот референдум и за зачленувањето на земјата во евро-атлантските структури.

Претседателот Касами ја изрази спремноста како лидер на партијата и опозицијата на албанците да придонесе максимално во успехот на важните процеси кои ја очекуваат земјата за подобра заедничка иднина за што поскоро станеме дел на НАТО и ЕУ.

Двете страни се согласија дека вакви средби треба да се остварат и во иднина за да се координираат прашањата во интерес на Албанците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара

Татјана Ташкова

Албанската опозиција во септември продолжува со протестите

Прва жртва од „глувчја треска“ во Албанија

Градоначалникот на Скадар се откажа од фукцијата пред официјално да ја преземе

Татјана Ташкова

ОБСЕ подготвена да посредува во политичкиот дијалог во Албанија

А1он

Албанската полиција уапси Косовец и заплени арсенал оружје