Србин уапсен на Табановце, шверцувал папагали

Од:

Вкупно 47 папагали се запленети откако српски државјанин сакал без да ги пријави да ги внесе во државава информираше Царинската управа..

– Имено, царинските службеници на влез на граничен премин Табановце го прашале дали има нешто да пријави, по што откако одговорил дека нема ништо за пријавување поради сомневање извршиле детален преглед на возилото при што во багажникот се пронајдени кафези со папагали. Против лицето е поднесена соодветна пријава, а надлежноста за запленетата стока, во случајов живи птици, е предадена на Агенцијата за управување со одземен имот, од каде што се соодветно згрижени, се вели во соопштението од Царина.

Би можело да ве интересира

Во пантолоните и долната облека криел злато вредно 65 илјади евра, фатен шверцер на Богородица

Катерина Ѓуровски

На скопскиот аеродром запленети часовници вредни 272 илјади денари

Царинска управа: Одземена дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Возат Тесла и БМВ со странски таблици без да ги царинат: Запленети 22 луксузни автомобили

Катерина Ѓуровски

Камионџија превезувал суровини за бои и лакови, а под церадата сокрил „БМВ“

Горан Наумовски

Обид за шверц на апарати за коцкање преку царинската испостава Гевгелија