Спасовски: МВР презема мерки за заштита на пратениците во Собранието пред седницата за францускиот предлог

Од:

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски порача дека МВР ќе ги преземе сите мерки за заштита на пратениците и на Собранието утре за време на собраниската седница на која ќе се расправа за францускиот предлог, а претходно ќе се обрати и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

dobivaj vesti na viber

– МВР прави анализи и прибира информации во однос на можни случувања утре во Собранието. МВР ќе ги преземе сите мерки за заштита на пратениците и на Собранието кое една од врвните институции и храм на демократијата, а решенијата треба да се носат преку дебата на народните избраници. Протестите, пак, се демократско право, но мора да бидат на демократски начин, демократијата не подразбира анархија“, рече Спасовски одговарајќи на новинарски прашања на граничниот премин Табановце.

Запрашан дали очекува настани во и околу Собранието како на 27 април 2017 година, Спасовски рече дека не сака да прави корелација со тој црн ден во македонската демократија.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за време на посетата на Скопје, ќе се обрати пред Собранието во рамки на 80. пленарна седница, со почеток во 13 часот.

По завршувањето на 80.седница, закажана е нова 81. седница, со почеток во 13.30 часот, на чиј дневен ред е Информација за содржината на Предлог – преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од претседателството на Франција со Советот на Европската Унија на 30 јуни 2022 година.

Би можело да ве интересира

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени

Горан Наумовски

Алијанса за Албанците бара Спасовски да поднесе оставка поради случајот Онишченко

Катерина Павлова-Николовска

Спасовски-Јохансон-Ракушан-Ногобаев: Договорот за ФРОНТЕКС помеѓу ЕУ и С. Македонија – уште еден важен чекор напред

Ана Ололовска

Спасовски: Справувањето со фудбалскиот хулиганизам бара заедничка максимална професионалност во пристапот на сите релевантни фактори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Оливер Спасовски за бугарскиот клуб: Лично го осудувам отворањето на вакви здруженија

Катерина Павлова-Николовска

Спасовски: Државата е подготвена за прифаќање украински бегалци

Горан Наумовски