Спасовски ги пофали лекарите кои ја извршија првата трансплантација на срце

Од:

Тимот од лекари што ја изврши првата трансплантација на срце денес во Владата се сретна то техничкиот премиер Оливер Спасовски, при што тој рече дека лекарите извршиле зафат што претставува круна во кардиохирургијата и медицината воопшто.

Првата трансплантација на срце во земјава беше изведена на 23 мај годинава. Спасовски им додели благодарница на лекарите за историскиот подвиг, посебно именувајќи ги сите кои учествуваа во сложениот зафат.

На средбата, соопшти владината прес-служба, присуствуваше и синот на донорот Емилија Динева, Влатко Динев, на кого премиерот Спасовски симболично му врачи благодарница, изразувајќи му огромна благодарност од свое лично име и од име на Владата.

Би можело да ве интересира

Спасовски ќе ја преиспитува деветмесечната работа на Чулев во МВР

Маја Илиевска-Пачемска

Иван, човекот на кој му беше трансплантирано срце е во одлична состојба: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

А1он

Брњчаревски: Татко ми без размислување ми го даруваше својот бубрег, за да го спаси мојот живот

А1он

Заев се обврзува на одговорен парламент, Спасовски очекува во законските рокови да се состави Влада

Кристијан Ландов

Пациентите што примија донирани бубрези се чувствуваат добро

А1он

Малта: Лекарите и медицинските сестри ќе штрајкуваат ако не се откажат музичките фестивали

А1он