ВИДЕО: Советниците од Центар се скараа уште пред да почне седницата за „Треска“

Од:

Иднината на земјиштето кај „Треска“ и понатаму е заглавена во административни лавиринти. Советниците на Советот на Општина Центар, на денешната седница водеа расправа околу административните детали за водењето на седницата, а не за деталниот урбанистички план наречен „Буњаковец 2“, во чиј дел е земјиштето кај „Треска“.

Градоначалникот Саша Богдановиќ предложил вонредна седница, но Јана Белчева која е претседателката на Советот не го прифатила неговото барање и сакаше да го отвори продолжението на 41-та седница.

Советникот Ѓошо Вангелов бараше предлогот на градоначалникот за вонредна седница да се усвои, бидејќи во спротивно според него ќе се создадел административен хаос.

„Да не ги зафркаваме граѓаните, да почнеме вонредна седница“, рече советникот Јон Фрчкоски, кој исто така го поддржа предлогот на градоначалникот.

Советникот Томислав Лазаров расправата ја нарече беспредметна.

Советникот Вангелов ја напушти салата за седници и ги повика и останатите советници да излезат на пауза, а тие веднаш го послушаа.

Во салата за седници присуствуваа околу дваесетина граѓани од Општината кои со часови трпеливо чекаа да започне седницата.

Би можело да ве интересира

Прва работилница во Општина Центар од кампањата на „Макпетрол“ против врсничкото насилство

Левица: Кај поранешната фабрика „Tреска” се гради по истечен ДУП

Левица: Герасимовски одобри да се гради кај ,,Tреска” спротивно на препораката на антикорупциска

Судството на Кацарска пресуди во корист на градежната мафија за „Треска” обвинува Левица

„Шанса за Центар“: Шверцерски вметнати нови објекти во ДУП-от за Стара железничка станица

Горан Наумовски

Утре во Скопје ќе има протест и марш, МВР со посебен сообраќаен режим

Горан Наумовски