Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со три џипа кога целата држава е во криза

Од:

„Петре Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла Коста Начевски со три нови џипа, кои се дел од јавната набавка од вкупно 13 милиони денари за набавка на нови возила.

Раководството на Дрисла не крие дека овие возила ќе се користат од раководната администрација и самиот директор“, велат од Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

„Значи наместо да се набави работна механизација и кипери, тие ќе набавуваат возила за удопства и луксузирање на раководството на ова градско претпријатие. Сето ова аминувано од скандал мајсторот Петре Шилегов кој самиот соопшти дека не работи и не живее од плата.

Додека Шилегов преку Дрисла набавува џипови, Македонија ја доживува најсериозната економска криза, и се повеќе луѓе живеат во сиромаштија.

Ќе потсетиме дека Дрисла се најде во фокусот кога истиот директор Коста Начевски, инаку братучед на сопругата на генералниот секретар на владата Рашковски додели тендер на друг братучед на Рашковски.

Како советничка група во Градот Скопје бараме повлекување на одлуката за набавка на џипови и испитување на финансиското работење на Дрисла и Петре Шилегов“, се вели во соопштението на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јанушев од Македонска Каменица: Со победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде обновата на Република Македонија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноска: Еден денар за спортот и еден денар за културата од акцизите за нафта и нафтени деривати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Распишан јавниот повик на Град Скопје за субвенции на инвертери

Ана Ололовска

Трипуновски од Брвеница: Субвенции кои пред се редовно и навремено ќе се исплаќаат кон секоја категорија земјоделец

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Муцунски: Денешната одлука не значи дека Македонија добила датум за почеток на преговори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанушев: Ветуваме навремена исплата на субвенциите и гарантиран откуп на земјоделските производи

Ана Ололовска