СОНК в понеделник ќе се изјасни дали го прифаќа колективниот договор за култура

Од:

Во понеделник ќе се знае дали Предлог колективниот договор за култура е прифатлив за Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков денеска изјави дека во тек е изјаснувањето на синдикалните организации и оти во понеделник е закажан состанок во Министерството за култура.

– Во моментот се сумираат резултатите од јавната расправа. Секоја синдикална организација беше должна да го разгеда Предлог колективниот договор и евентуално да даде свои забелешки. Денеска е крајниот рок за доставуваме и собирање на резултатите. Во понеделник имаме средба со Министерството за култура и тогаш ќе го искажавеме нашиот став за тоа дали е прифатлив или не, рече Неделков, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на спогодбите за зголемување на платите во образованието и науката.

Би можело да ве интересира

МОН: Платформата се тестира за целосна функционалност

Ана Ололовска

Навреме ќе заврши сместувањето во студенските и средношколските домови, уверува Царовска

Ана Ололовска

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

Ана Ололовска

Царовска на средба со основците кои освоија медали на Балканската олимпијада по математика

Ана Ололовска

МОН: Со законските измени се овозможува непречено одвивање на наставата и во вонредни околности

Ана Ололовска

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Ана Ололовска