Сончево со умерена облачност, попладне локален дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 степен.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд.. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 27 степени.

Во наредниот период ќе преовладува променливо и посвежо време. И во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во текот на ноќта и во недела.

Би можело да ве интересира

Сончево и многу топло со температура до 38 степени

Ана Ололовска

Сончево со мала до умерена локална облачност

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова

Сончево со мала до умерена облачност

Татјана Ташкова

Времето утре сончево, попладне облачно, температурата до 35 степени

Во сабота нестабилно време, в недела сончево и топло до 36 степени

Ана Ололовска