Сончево со мала облачност, температурата до 36 степени

Од:

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со појава на пороен дожд и ретки грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 29 до 36 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе спушти до 16, а дневната ќе достигне 33 степени

За време на викендот ќе преовладува сончево време и претежно во планинските региони попладне ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од недела претпладне и во понеделник преку денот ќе дува засилен северен ветер и тогаш температурите повторно ќе бидат пониски (за 3 до 5 степени). Потоа следува период на постабилно време со постепен пораст на температурата.

Би можело да ве интересира

Јули со помалку врнежи и просечни температури, највисока измерена во Гевгелија – 41.7 степени

А1он

Облачно и посвежо, со дожд и грмежи попладне

А1он

Посвежо и дождливо, наместа можно невреме со грмежи и град

А1он

Сончево и топло со температура до 35 степени

Ана Ололовска

Топлотен бран, штетни ефекти, ризици, препораки за заштита…

Ана Ололовска

Во сабота локална облачност и пороен дожд, од недела заладување

Ана Ололовска