Сончево и натпросечно топло со температура до 43 степени

Од:

Времето денеска ќе биде сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната ќе достигне од 35 до 43 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје ќе биде сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 20, а максималната ќе достигне 42 степени.

Според најавите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), под влијание на многу топла воздушна маса од југ до 6 август продолжува периодот на стабилно и исклучително многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надмине и 42-риот степен.

Би можело да ве интересира

Стабилно и топло време во наредните денови

Ана Ололовска

Сончево и топло до 35 степени

Ана Ололовска

До петок температурата до 35 степени, во сабота дожд, а од недела опаѓање на температурата

Ана Ололовска

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Ана Ололовска

Температурите до 35 степени, кон крајот на неделата услови за пороен дожд

Ана Ололовска

Сончево со мала облачност, температурата до 32 степени

Ана Ололовска