СЈО не се откажува, бара мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Од:

Специјалното јавно обвинитество ќе поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд, кој го одби барањето за издавање мерки за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ,екс премиерот Никола Груевски,поранешниот министер Миле Јанакиески и градоначалникот Тони Трајковски.

Специјалното јавно обвинителство вчера бараше да им се одземат пасошите на осомничените и да имаат обврска да се јавуваат во судот, но барањето беше одбиено како неосновано.

Тројцата функционери кои СЈО ги сомничи дека незаконски го нарачале уривањето на „Космос”, вчера се појавија на распит во кривичниот суд во Скопје и негираа незаконско постапување.

Истрагата против тројцата продолжи откако Ѓорге Иванов ја укина целосно аболицијата.

Би можело да ве интересира

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Ана Ололовска

ДЗР: Во СЈО незаконски си поделиле бонуси од 4.6 милиони евра

Ана Ололовска