Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Од:

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно прашање за кое е задолжен судскиот систем.

– Ова не е политичко, туку правно прашање. Тоа е работа за судскиот систем и во Унгарија политичарите во врска со тоа не може да поставуваат прашање, изјави Сијарто на заедничката прес-конференција во МНР со шефот на дипломатијата Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање зошто Унгарија не го испорачува Груевски.

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски побегна во Будимпешта во 2018 година каде доби политички азил. Тој е обвинет во повеќе судски процеси и осуден во предметот „Тенк“ на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес.

Би можело да ве интересира

Брат Љубе удри по Грујо: Кукавицо ти ли најде – избега и остави жена и деца, а јас машки докажав дека сум невин

А1он

ВИДЕО: Се враќа ли Груевски во белата палата – ќе го пречека ли Данела?

Анита Петровска Рајковиќ

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Лапе побара затвор за Божиновски и Груевски, а конфискација на партиското седиште и штабовите на ВМРО-ДПМНЕ

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов