Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Една година градска власт на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје е една година на колапс и хаос во главниот град. За 12 месеци нема ниту еден нов реализиран проект од програмата на градоначалничката Данела Арсовска рече на прес конференција советникот на СДСМ во Град скопје Гордан Шутаров.

dobivaj vesti na viber

– Нема ниту реализација на наследените проекти од СДСМ, како реконструкцијата на универзална сала, изградбата на мостовите на булевар АСНОМ и улица Љубљанска, а стои и изградбата на клучката кај Момин поток. Колапс се случува со јавниот превоз. Пред неполн месец, за првпат во историјата главниот град остана без јавен превоз. Денес ЈСП тоне во долгови, договорот со едниот приватен превозник е раскинат а вториот превозник не вози поради неисплатени обврски. Во колапс се и други јавни претпријатија а пред се поради неспособноста на раководствата кои доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ. По Скопје 2014, ВМРО-ДПМНЕ му приредува нова катастрофа на главниот град, каде не функционираат ниту основните комунални услуги, а развој, проекти и инвестиции воопшто нема рече Шутаров.

Би можело да ве интересира

Блокадите на Скопје остануваат и ноќеска, градоначалничката Арсовска се сокри од медиумите

ВМРО-ДПМНЕ: Сите значајни позиции од кои зависи функционирањето на ЈСП вклучително и генералниот директор се пополнети од луѓе на Ковачевски

Ана Ололовска

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанчева: Кадрите на ВМРО-ДПМНЕ да си ја сработат работата, блокадите на Скопје да ги прекинат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шутаров: ВМРО -ДПМНЕ, Мицкоски и Арсовска создадоа хаос во главниот град

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

Маја Илиевска-Пачемска