Шилегов со одлука: Утре ќе се отстрани времениот објект на покривот на ГТЦ

Од:

Градоначалникот на Скопје најави отстранување на објектот на покривот на ГТЦ за кој се појавија многу рекации во јавноста.

„Би сакал да ја информирам јавноста дека Град Скопје денес донесе одлука за демонтажа на времениот објект на кровот на ГТЦ, а тоа подразбира демонтажа на изѕиданите sидови од сипорекс блокови, демонтажа на кровниот покрив и демонтажа на челичната конструкција над подот.

По реакциите на граѓаните најпрвo беше донесена одлука за стопирање со работите на времениот објект. Сепак, земени се во предвид општата и стручната јавност, и по консултациите со Асоцијацијата на Архитекти и Иницијативата “Го Сакам ГТЦ”, од утре и официјално започнуваме со демонтажа на објектот, а на неговото место ќе биде посадена трева со ниско украсни цветни аранжмани, во согласност со постојниот проект за зелен покрив на ГТЦ.

Работата на останатиот дел од кровот е во полн ек, во текот на следната недела започнуваме со поставување на земјената подлога и во текот на месецов ќе можеме да го видиме поставувањето на првото зеленило“, напиша Шилегов на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Апел да не се палат огнови на отворено во Скопје

Предраг Петровиќ

Шилегов: Со новиот систем за елиминација на огнови на отворено направивме 524 интервенции за две години

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти расправата за буџетот: Нема да бидеме декор за криминалите на Шилегов

Татјана Ташкова

Град Скопје: ДИЖС да си ја врши работата согласно со надлежностите

23.000 евра за украсување на ГТЦ, најскапо новогодишно украсување досега од над 300 илјади евра

Мери Јордановска

ВИДЕО: Шилегов го отвори зелениот покрив на ГТЦ, нема против да има кафетерија

Габриела Димковиќ-Мишевска