Шекеринска: Правилата мора да се почитуваат, општина Охрид има силни аргументи против дивоградбата во Лагадин

Од:

Ако не почитувате правила на Охридското езеро, кое е заштитено од УНЕСКО, може да замислите што ќе се случи со другите општини, рече носителката на листата во изборната единица 5 на коалицијата „Можеме“ и заменик- претседателка на СДСМ Радмила Шекеринска, во синоќешното обраќање до граѓаните во вклучување на Фејсбук.

Таа во одговор на прашања од граѓани во врска со случајот на најголемата дивоградба на Охридското езеро, фамозниот хотел во Лагадин, нагласи дека градоначалникот на Охрид седумпати го поништил решението за градба бидејќи било издадено незаконски и второстепената комисија го потврдила тоа и ова решение не смеело да биде издадено.

Но, по оваа постапка предметот заминал на суд и судот го вратил назад и токму тоа е тој пинг-понг што не фрустрира сите како граѓани и создава недоверба и кај судството и кај општините, но и во целата држава, рече Шекеринска.

Општината има многу силни аргументи и нема да попушти ниту на притисоци и на можни злоупотреби на судството, бидејќи ако оваа дивоградба се дозволи и се толерира, тоа ќе биде знак за сите да не ги почитуваат правилата, порача Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Пендаровски ги посети армиските нуркачи во Охрид

А1он

Охриѓанец тешко повреден откако паднал од моторцикл

Ландов

Уметникот и хуманист Мајкл Клос подарува свои дела за охридската Општа болница

Ландов

Откажани концертите во Охрид викендов, општината не го дава стадионот

А1он

Четири лица тешко повредени во сообраќајка пред Охрид, уште еден повреден од превртен камион

Кристијан Ландов

Десетмина охридски угостители добија казни од по 7.000 евра за бесправно изградени тераси и шанкови

А1он