Шаќири: Покачување на платите ќе има, најдобар интерес е учениците да се вратат на настава

Од:

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска ќе испрати писмо до Синдикатот за образование и наука (СОНК) и неговото членство да им дозволат на учениците да се вратат на настава. Министерот изрази надеж дека од понеделник ќе се нормализира воспитно образовниот процес.

dobivaj vesti na viber

Шаќири повтори дека штрајкот на СОНК е опција која е уставно и законски гарантирана и како таква тој ја почитува, но смета дека предност треба да се даде на социјалниот дијалог за надминување на проблемите.

„Покачување на платите ќе има. Приоритет за мене како министер, особено за семејствата на учениците и нивното враќање во училишните клупи. Не смееме да дозволиме нов луксуз и учениците да загубат. Тоа ќе предизвика дополнителни празнини кои тешко или никако нема да се надополнат. Најдобар интерес е учениците да се вратат на настава и да бидат меѓу своите врсници“, истакна министерот.

За време на вчерашните преговори меѓу претставниците на СОНК и министерот Шаќири не беше постигнат договор за зголемувањето на платите на просветните работници и прекин на штрајкот

Би можело да ве интересира

Започна полагањето на државната матура во учебната 2021-2022 година

Ана Ололовска

Дијалогот помеѓу синдикатите и Владата е постојано во тек

А1он

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците

СДСМ: Преку дијалог со СОНК до решенија и најголемо покачување од 15 отсто на платите во образованието

15 посто повисоки плати во образованието договориле СОНК и Министерството за образование

Катерина Павлова-Николовска