(ВИДЕО) Села: Мислам дека е време Албанец да биде претседател на државата

Од:

Алијанса за Албанците ќе има свој кандидат за претстојните претседателски избори што ќе се одржат во април.

Претседателот на АА, Зијадин Села, вели дека е време Македонија да добие претседател Албанец.

„Алијанса за Албанците ќе има свој кандидат и името ќе го објави откако ќе се договориме во партијата. Мислам дека е време Албанец да биде претседател на државата и така да пратиме порака за една нова Македонија ослободена од сите предрасуди. И така ќе бидеме едно општество за сите“, рече Села.

Тој додаде дека нема да се кандидира за претседателските избори. Според него консензуален претседател им одговара само на ДУИ.

„Јас не слушам дека има консензуален кандидат. ДУИ цела година договара. Консензуален беше и Ѓорѓе Иванов, тоа беше договор помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Така Албанците му помогнаа на Иванов да го победи Стево Пендаровски. Потоа се правдаат и не преземаат одговорност и не го прифаќаат претседателот. Сега повторно се впуштаат во иста игра со консензуален претседател. Консензуалноста треба да се реши со Устав и тој треба да се избере во Собрание. Ова им одговара само на ДУИ за да се скријат од својот срам, за работите што ги направија во изминатите години. Тогаш и Ѓорчев би можел да биде консензуален кандидат, зошто да не? За ДУИ се е во игра само за да си ги покријат трагите“, рече Села.

Исто така, рече дека Алијансата за Албанците е за предвремени парламентарни избори.

„Шарена револуција викаа нема правда, нема мир. Сега има мир, нема правда, затоа треба да има избори да се исчисти државата од политичари кои си носат закони за себе да не одговараат за своите криминали. Само така ќе дојде правдата која се најавуваше“, рече Села.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Зендели: Коалиција на БЕСА, Алијансата и Алтернатива е формула за изборна победа на албанскиот блок

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: ДУИ ја тоне правдата со ветувања без реализација

Ана Ололовска

Арбен Таравари ќе биде шеф на изборниот штаб на Алијанса за Албанците

А1он

Алијанса за Албанците во преговори со Беса и Алтернатива предизборна коалиција

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците : Тесната соработка и судска коалиција меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ никогаш не запре

Ана Ололовска

ВИДЕО: Алијанса за Албанците бара оставка од Дескоска за смртта на зaтвореникот од Куманово

Габриела Димковиќ-Мишевска