Се разгледува можност за излегување за време на полицискиот час на деца со аутизам

Од:

Комисијата за заразни болести во текот на утрешниот дел ќе го разгледа барањето на родителите на децата со аутизам, со цел тие да можат да излегуваат за време на полицискиот час за време на велигденските празници.

Не се разгледуваат олеснителни мерки за останатите деца, бидејќи со тоа мерките би немале ефект, рече министерот за здравство, Венко Филипче.

На децата со аутизам, рече тој, излегувањето им е дел од рутината и доколку истата се смени, може да доведе до дополнителни компликации.

„Сега треба да видиме на кој начин тоа да се направи. Има една одлука за лица со посебни потреби, меѓутоа има една група на деца со аутизам на кои треба да им се дозволи излегување заради тоа што тие веќе до сега имаат воспоставено една рутина и ако таа се смени може дополнително да ја комплицира состојбата во смисла на тоа, ако сега заземале некоја рутина, нејзиното менување може доведе до дополнителни компликации“, рече министерот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ѓорчев: Наместо пристојност и етика за 14-те живи изгорени, СДСМ и ДУИ решија да ја спасуваат коалицијата

А1он

Заев не ги прифати оставките од Филипче и Хасани

Ландов

Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

Ландов

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти во Солун, Халикидики и во уште девет грчки региони

А1он

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска

ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

А1он