СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски делува како анти-НАТО и анти-ЕУ политичар

Од:

Христијан Мицкоски, без идеја, предлог и решение, делува како анти-НАТО и анти-ЕУ политичар. Лицемерно Мицкоски, декларативно се залага за членство на државата во ЕУ, а во пракса ВМРО-ДПМНЕ не поддржа ниту една одлука за евроинтеграциите и прави се за да ја загрози европската европската иднина велат од СДСМ.

– Мицкоски организираше насилни протести против европскиот предлог, ширеше хистерија за наводна бугаризација и асимилација. Од ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги дека македонскиот јазик ќе биде бугарски дијалект, а не гласаа за ратификација на договорот ФРОНТЕКС, како прв договор во кој нашиот јазик стои заедно со сите 24 јазици на ЕУ потпишан од сите земји членки на ЕУ и од Северна Македонија. Мицкоски е заложник на популистичката реторика на Левица и Димитар Апасиев, со кого се натпреварува во блокади и деструкции за попречување на европската иднина на државата, се вели во соопштението од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Денеска ќе биде јасно што одлучил Мицкоски, ЕУ или останува во заложништво на Левица

Ана Ололовска

Мицкоски: Измама е тезата на Ковачевски за изборот интеграција или изолација

Битиќи: Имаме силна поддршката од САД и цела Европа за нашите следни чекори за членство во ЕУ

(ВИДЕО) Мицкоски: Повикувам на пакт за национално единство со сите некриминализирани сегменти од партиите, само за да ДУИ оди во опозиција

Спасовски: Изборот е јасен, интеграција во ЕУ или изолација

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Илиевски: Градоначалникот на Битола ја донесе општината на работ на банкрот

Ана Ололовска