СДСМ: Понудата на ВМРО-ДПМНЕ е одбрана на насилници и криминалци

Од:

Целата јавност вчера беше згрозена од аудио снимка со скандалозна содржина, каде се слушаат два гласа за кои се тврди дека се дел од осудените за 27 април, од кои еден од нив упатува закани за ликвидација на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев како и на луѓе кои го поддржуваат. Ваквата снимка доаѓа само неколку дена по протестите поддржани од ВМРО ДПМНЕ, каде се бараше осудените за 27 април, да бидат ослободен рече на прес конференција портпаролката на СДСМ, Богднка Кузеска.

-За случајот 27 април се води судски процес и против организаторите, а според информациите споделени од министерот за внатрешни работи постоел и план во ВМРО-ДПМНЕ наречен „Дивиот ангел“ по кој требало да се реализира насилтвото во Собранието. На протестот со иста сценографија како оној на 27 април во 2017 година , со истиот хушкачки наратив кој поттикнува омраза и поделби, Христијан Мицкоски ги нарече осудените за крвавиот четврток, уставобранители. Ете зад какви ликови, зад какви насилници застанаа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ вели Кузеска.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Со сите демократски и парламентарни методи ќе го спречиме донесувањето на законот за амнестија

(ВИДЕО) „Вицепремиере зошто сега не намигнувате?“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира седницата и бара оставка од Маричиќ

Орце Костов

СДСМ: Со „гарантирана цена“ и пониски маржи СДСМ го штити стандардот на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Власта отвори можност бугарската мафија да основа коцкарници во Македонија

Горан Наумовски

СДСМ: Нови мерки за намалување на цените на соковите, пијалоците, овошјето и зеленчукот

Горан Наумовски

Ковачевски: Не е исклучена предизборна коалиција на СДСМ со ДУИ и останатите албански партии

Орце Костов