СДСМ поднесува иницијатива за измени на Закон за субвенциониран студентски оброк

Од:

Социјалдемократската младина на Македонија поднела Иницијатива за измена на Законот за субвенциониран студентски оброк, до Собранието на Република Македонија објави на прес конференција Никола Јакимовски, потпретседателот на СДММ.

„Со овие Законски измени, нема да се ограничува користењето на правото на субвенциониран оброк само кај угостителски објекти, туку ќе се овозможи корисниците на субвенционирниот оброк да можат да го остварат правото секаде, кај секој трговец. Со тоа ќе се даде поголем избор на продукти на студентите, но и ќе се зголеми искористеноста на средствата со што ќе се амортизираат и последиците од кризата со која се соочуваме“ – вели Јакимовски.

Би можело да ве интересира

Маркоска: Антинародното ВМРО-ДПМНЕ е против отпремнини од 20 илјади евра за војниците

Арсовски: СДСМ сака да украде 600 илјади евра преку маркетинг кампања

СДСМ: Со блокадата на законот за служба на Армијата ВМРО-ДПМНЕ останува на спротивната страна од интересите на државата

Студентите во Њујорк ќе мораат да се вакцинираат ако сакаат да следат предавања

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Талевски: ВМРО-ДПМНЕ повторно против државата и граѓаните, го блокираат Законот за служба во Армијата

Ана Ололовска

СДСМ: Додека Заев во Брисел се бори за државните и национални интереси, изолираната ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести

Ана Ололовска