СДСМ: Наводните скандали на ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје се исчадени петарди во нивните раце

Од:

„Големи се фрустрациите во ВМРО-ДПМНЕ од успешното раководење на Град Скопје од страна на СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов па затоа не престануват да измислуваат непосточеки контрукции и измислици“, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека ВМРО-ДПМНЕ обвинува за наводни скандали кои се ништо друго освен исчадени петарди во нивните раце, наспроти бомбастичните скандали што секојдневно ги приредуваа со проектот Скопје 2014.

„Денеска ВМРО-ДПННЕ обвинува за тендери за стотина илјади евра за опрема за пожарникарите, а тие суми ги трошеа без тендер и со анекси секојдневно за стиропорни ѕидови, барокни канделабри и кич скулптури додека градот го раководеше Коце Трајановски.

Разликата е што нови чизми и ХТЗ одела мора да се набават за „хероите на градот“, и за тоа нема компромис, а барокни карусели, фонтани од лажен мермер не мораа да се набавуваат, но се набавуваа за да се исполнат хировите и желбите на Никола Груевски. Во време на влaдеењето на ВМРО-ДПМНЕ имаше само за Сопје 2014, денес има за пожарникарите и за се што е важно за непречено функцинирање на Градот.

Да биде иронијата поголема, денеска ВМРО-ДПМНЕ обвинува за скандали иста компанија која во времето на Трајановски склучувала договори за набавка на опрема.

Ова е доказ за конфузијата, за изгубеноста што владее во ВМРО-ДПМНЕ, доказ дека освен за измислици и конструкции за ништо друго не знаат“, стои во партиското соопштение.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Фијаско на протестите на ВМРО-ДПМНЕ против реформите во образованието

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевски: Со 50 милиони евра градиме откупно-диструбитивни центри во Скопје, Ресен и Струмица

Ана Ололовска

Заев: Партијата е отворена за нови луѓе, во новиот конгрес влегуваме со нови политики

Ана Ололовска

СДСМ: Партијата на Мицкоски ги манипулира родителите за дигиталните учебници

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Коциќ: Вакцинирани 190.000 граѓани, се отвораат пунктови за масовна имунизација во Велес, Прилеп и Струмица

Ана Ололовска

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Ана Ололовска