(ВИДЕО) СДСМ: Јанакиески со претседателот на Врховен суд разговараат за „Глобал“

Од:

СДСМ објави и снимка за како што рекоа разговор што излегува од темата изборни криминални нерегуларности во Струмица.

Овој разговор го заслужува вниманието на целокупната јавност бидејќи е уште една голема потврда за контролата на Груевски и неговите соработници врз првите луѓе во правосудството во Република Македонија.

Тоа е разговор од 2011 година помеѓу министерот Миле Јанакиески и тогашниот претседател на Врховниот суд на Македонија, Јово Вангеловски!

Разговорот се однесува на случајот Глобал. Недозволиво, претседателот на Врховниот суд се слуша со човекот кој по својата функција е една од странките во случајот Глобал. Ете толку е “независно“ правосудството во Македонија.

Ете ваквото „независно“ правосудство го креираше случајот Глобал. Сега е јасно и колку имало, односно НЕМАЛО случај Глобал, дека случај креирала власта на Груевски, истата таа влас којашто до ден денеска преку медиумите под нивна контрола манипулира со аболицијата на Зоран Заев. Вакво нешто, да се договараат, претседател на највисоката судска инстанца, задолжена да го штити правото на граѓаните, Врховниот суд и министер во Влада е незамисливо и за тоталитарните земји во светот, рекоа од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Општина Струмица објаснува за „кривиот“ кружен тек: Важна е функционалноста, а не изгледот

Жарко Настоски

Во голем пожар во струмичко Ново Село изгоре погон за производство на столови

ВИДЕО: Дојава за бомба ја евакуира српската државна телевизија

Жарко Настоски

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Етно ноктурна-ноќна музика“

Ана Ололовска

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со изложба „Времено време“

Ана Ололовска

Струмичките пожарникари два дена го снабдуваат со техничка вода селото Мемешли

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 − ten =