Сарамандова и Пеливанов стануваат виши обвинители: Советот ги одбра од 16 пријавени кандидати

Од:

Поранешниот обвинител во СЈО, Трајче Пеливанов и обвинителката Наташа Сарамандова стануваат виши обвинители, откако за нив гласаа мнозинство од членовите на Советот на јавни обвинители.

Пеливанов и Сарамандова беа помеѓу 16 кандидати кои беа јавени на огласот, а според членовите на Советот, сите пријавени заслужувале унапредување во Вишото обвинителство.

Пеливанов по СЈО, стана обвинител во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а беше в.д. на обвинителството кога падна одлука Вилма Рускоска да биде суспендирана.

Сарамандова пак, беше обвинителка во предметот на поранешниот судија Владимир Панчевски за злоупотреба на АКМИС системот, а имаше неуспешен обид да стане дел од тимот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Би можело да ве интересира

Обвинителството чека извештај за претресите во Идризово, официјална потврда за ископаните тунели се уште нема

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Обвинителството задоволно од пресудата во случајот со грабнувањето на Костадиновски

Орце Костов

Обвинителство: Институциите да се воздржат од споделување информации, убиецот на докторот од Железара не е откриен

Орце Костов

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ

Башким Бесими избран за член на Советот на јавните обвинители