САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Од:

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца беа против. Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерство продолжува.

„Благодарност до САД за ратификацијата на протоколот за нашето членство во #НАТО во Сенатот. Стратешкото партнерство САД-Северна Македонија продолжува во алијансата придонесувајќи за глобалната стабилност и безбедност. #WeAreNATO“, напиша Пендаровски.

Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнс на Твитер напиша дека Сенатот го ратификувал протоколот и оти тоа е резултат на напорна работа и посветеност да се инвестира во иднината.

Би можело да ве интересира

Санчез: Главната цел на самитот во Мадрид ќе биде „единство на сојузниците“ и единство „меѓу НАТО и ЕУ“

Ана Ололовска

Шведска и Финска ќе присуствуваат на самитот на НАТО во Мадрид во јуни

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска