САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Од:

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца беа против. Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли.

Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерство продолжува.

„Благодарност до САД за ратификацијата на протоколот за нашето членство во #НАТО во Сенатот. Стратешкото партнерство САД-Северна Македонија продолжува во алијансата придонесувајќи за глобалната стабилност и безбедност. #WeAreNATO“, напиша Пендаровски.

Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнс на Твитер напиша дека Сенатот го ратификувал протоколот и оти тоа е резултат на напорна работа и посветеност да се инвестира во иднината.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Ние сме НАТО реалност што ја унапреди стабилноста и шансите за економски раст

Ана Ололовска

Брнз: Прелетот на авионите за добредојде во НАТО израз на нашата трајна поддршка

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ќе ни посакаат добредојде во НАТО

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

А1он

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, членка е на НАТО

А1он

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Ана Ололовска